Krocionóg Krwawoplamy
Blaniulus GuttulatusPysznogłówka Ogrodowa
Monarda Hybrida

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Malwa - Althaea RoseaOpis

Malwa to roślina dwuletnia z rodziny ślazowatych Malvaceae pochodząca z Chin.
W pierwszym roku wyrasta rozeta liści. Są one duże, mało ozdobne, dłoniasto-klapowane, szorstko owłosione. W roku następnym na każdej roślinie pojawiają się 2-4 ulistnione, szorstko owłosione pędy główne wysokości 60-250 cm. Pędy te na pewnej odległości od nasady są mniej lub bardziej rozgałęzione.

Kwitnie od lipca do września. Kwiatostany groniaste pojawiają się na pędach w drugim roku. Kwiaty pojedyncze lub pełne barwy białej, żółtej, różowej, czerwonej, purpurowej w różnych odcieniach, wyrastają po 1-2 z kątów górnych liści.

W uprawie znajdują się głównie mieszańce o kwiatach pełnych. Formy te dzielą się na 4 grupy:
Malwy pełne zwykłe - mają kwiaty, u których płatki zewnętrzne osadzone w jednym lub dwóch okółkach są dłuższe od wewnętrznych i otaczają jakby kryzą płatki środkowe ułożone gęsto i tworzące półkule. Rośliny niewysokie.

Malwy szkockie - mają kwiaty bardzo pełne, płatki zewnętrzne i wewnętrzne tej samej długości, ułożone półkoliście, zebrane w długie kwiatostany ostro zakończone. Rośliny wysokie.

Malwy Chater - mają kwiaty pełne, osadzone w długich, bardzo gęsto skupionych, tępo zakończonych kwiatostanach. Rośliny silnie rosnące.

Malwy Alleghanies - mają kwiaty o strzępiasto zakończonych brzegach płatków. Niekiedy płatki zewnętrzne są inaczej zabarwione niż wewnętrzne.

Wymagania

Wymaga ciepłych, słonecznych, ale osłoniętych stanowisk i dość zasobnych gleb.

Rozmnażanie

Rozmnaża się z nasion wysiewanych w maju-czerwcu do zimowego inspektu lub na rozsadnik. Siewki wymagają pikowania, najlepiej do doniczek torfowo-ziemnych. Pod koniec lata rozsadę wysadza się na zagony w rozstawie 30 x 30 cm, na zimę lekko przykrywa. Wiosną rośliny przenosi się na miejsce stałe z dużą bryłą ziemi. Pędom kwiatowym należy zapewnić podpory.

Pielęgnacja

W czasie suszy należy rośliny podlewać, gdyż ulegają rdzy. Po przekwitnięciu można ściąć rośliny tuż przy ziemi. Pojawią się wówczas odrosty, które w przyszłym roku zakwitną. Pamiętajmy jednak, że będzie to kwitnienie mniej okazałe niż w drugim roku.

Gdy Kwiaty Chorują:

Rdza - jej początkowe objawy to niewielkie białawe brodawki na łodydze i spodzie liści, które z czasem brązowieją a na liściach powstają żółte i czerwonawe plamy. Liście takie brązowieją i zamierają. Jeśli pojawią się objawy rdzy liście natychmiast usunąć i spalić. Rośliny opryskać np. Saprolem. Najlepiej jednak nie czekać na pojawienie się choroby tylko już od początku maja, co około 2 tygodnie opryskać rośliny dwoma środkami na zmianę. W sumie powinno być około 4 oprysków.


    Copyright © poral.net